Historické zdroje uvádzajú rôzne teórie prečo tomu tak je.
V okolí Atén sa nachádzalo početné množstvo Malej sovy (Athene noctua). Ide o rozšírený druh sovy, ktorý sa vyskytuje aj u nás. Na Slovensku ju poznáme pod názvom Kuvik obyčajný. Túto teóriu poskytuje informácia v textoch knihy Birds. Lysistrata. Women at the Thesmophoria. Autorom knihy je Aristofanes- antický spisovať komédií.
Už ako nám napovedá latinský názov Kuvika obyčajného Athene noctua je táto sova úzko prepojená s bohyňou a patrónkou mesta Atény. Prečo sa sova stala zvieracím symbolom tejto bohyne? Jeden z hist. prameňov uvádza teóriu, že si Gréci predstavovali Aténu ako ženu s veľkými zadumanými očami a prenikavým pohľadom pripomínajúc tak pohľad sovy.
ďalší hist. prameň poukazuje na skutočnosť, že bohyňa Aténa je prebratou bohyňou vtákov a hadov z minojskej kultúry kde bola zobrazovaná ako sova.
A ako sa v legendách o Aténe traduje, dala bohyňa Grékom dary vedu, múdrosť a remeslá. Preto aj symbol bohyne sova musí byť múdra. Tak, či onak je sova obľúbeným motívom Antickej kultúry. Napríklad sova je vyobrazená aj na aténskych drachmách, minca ktorá sa volala glaucus (sivá, strieborná).
Zdroj: en.wikipedia.org/wiki/Owl_of_Athena